Zęby niewątpliwie odgrywają ważną rolę estetyczną w życiu każdego człowieka, wszyscy marzymy o pięknym i zniewalającym uśmiechu. W końcu jedną z pierwszych rzeczy, na które patrzymy gdy rozmawiamy z nowo poznaną osobą są właśnie zęby. Śnieżnobiały uśmiech wydaje nam się bardziej sympatyczny i szczery oraz wzbudza zaufanie. Osobę taką postrzegamy jako bardziej radosną, ponieważ ona sama częściej się uśmiecha nie mając żadnych kompleksów na punkcie swoich zębów. W kwestiach zawodowych białe zęby mogą charakteryzować wiarygodnego partnera, który dba o każdy szczegół. Doprowadziło to do niesamowicie szybkiego rozwoju branży dentystycznej, która starała się odpowiadać na potrzeby ludzi.
Zabieg wybielania zębów polega na rozjaśnieniu przebarwień wewnątrzpochodnych , najczęściej przebarwienia te powstają na skutek wnikania barwników w strukturę tkanek zęba. Podczas wybielania dochodzi do przenikania stopniowo uwalnianego tlenu, poprzez szczeliny w pryzmatach szkliwnych, aż do zębiny, co doprowadza do rozerwania wiązań odpowiedzialnych za przebarwiania . Do wybielania używa się preparatów na bazie:
- Nadtlenku wodoru
- Nadtlenku mocznika (np. opalescence 16%)
Dzisiejsza stomatologia daje nam dużo możliwości, aby osiągnąć śnieżnobiałe zęby. Zabiegi dzielą się na takie, które możemy wykonać w gabinecie pod nadzorem lekarza lub higienistki stomatologicznej:
- Przy użyciu lampy wybielającej
- Przy użyciu lasera
- Wybielanie regeneracyjne (Prevdent)
oraz takie, które możemy przeprowadzić sami w domu:
- Nakładki
Pierwsza wizyta pacjenta powinna opierać się na konsultacji z lekarzem i odpowiednim doborze metody wybielania. Jeżeli pacjent zdecyduje się na wybielanie lampą, warto kilka dni przed planowanym zabiegiem wykonać higienizację, pozwoli to na prawidłowe przygotowanie zębów oraz zrobić przegląd jamy ustnej. Należy również zapoznać pacjenta z koniecznością utrzymania białej diety po wybielaniu, uprzedzić o ewentualnej nadwrażliwości oraz o tym, że ciężko przewidzieć jaki konkrety odcień szkliwa uzyskamy po zabiegu. Na kolejnej wizycie przystępuje się do wybielania.
Jeżeli pacjent zdecyduje się wybielanie regeneracyjne w gabinecie, to tak na prawdę zdecyduję się na wybielanie metodą Prevdent. To nowy produkt, połączenie wybielania ze zniesieniem nadwrażliwości zębów i reminalizacją szkliwa. Taki przebieg zabiegu jest możliwy dzięki połączeniu preparatu wybielającego z nano-hydroksyapatytem. Jest to syntetyczna substancja, która z łatwością wnika w strukturę szkliwa, ponieważ jej naturalny odpowiednik, czyli hydroksyapatyt, jest naturalnym budulcem zębów oraz kości. Ponadto ten preparat znacznie obniżona nadwrażliwość zębów podczas zabiegu i po nim. Jedynym minusem tego zabiegu jest czas trwania (ok.3 godziny). Ten rodzaj wybielania również w niewielkim stopniu różni się od wybielania tradycyjną lampa. Preparat wybielający wraz z hydroksyapatytem pod wpływem specjalnej lampy pozostaje na zębach ok.10 minut. Czynność ta powtarzana jest ok.6-8 razy.
Zalecenia pozabiegowe:
- Stosowanie białej diety przez ok. tydzień
- Nie jeść i nie pić przez ok. 2 godziny
- Ograniczenie palenia papierosów
- Szczotkowanie zębów miękką szczoteczką przez ok. tydzień od zabiegu
- Używanie delikatnej pasty przez ok. tydzień od zabiegu
Zalecenia pozabiegowe Prevdent:
- Stosowanie białej diety przez 24 godziny
- Ograniczenie palenia papierosów
Jeżeli pacjent zdecyduje się na wybielanie w domu, to już na pierwszej wizycie można przystąpić do wzięcia wycisków pacjenta w celu wykonania nakładek u technika. Podczas tej wizyty, tak jak w wypadku wybielania w gabinecie należy przedstawić pacjentowi wszystkie informacje związane z tym zabiegiem. Zaleca się również wykonanie higienizacji u pacjenta. Na kolejnej wizycie przekazuje się pacjentowi nakładki i żele wybielające, przeprowadza instruktaż dotyczący prawidłowego użytkowania ich. Na oczyszczone i wysuszone nakładki należy nałożyć żel, powinien on znajdować się na powierzchniach wargowych nakładek. Preparatu nie powinno być za dużo w nakładkach żeby nie wypłynął nadmiar żelu, jeżeli jednak tak się stanie należy oczyścić z niego dziąsła. Dobrym pomysłem jest żeby nakładać nakładki na noc, bo i tak nie można w nich jeść ani pić, ponadto ciężko się w nich mówi. Przez cały okres zabiegu ważne jest aby żele były trzymane w lodówce, dzięki temu nie stracą swoich właściwości. Wybielanie trwa ok.7-14 dni, przez cały ten okres należy stosować białą dietę, a do mycia zębów używać pasty na nadwrażliwość. Należy również być pod stała opieką stomatologa, żeby ten mógł oceniać na bieżąco efekt wybielania.
Warto wspomnieć również, że istnieje możliwość wybielenia zębów martwych, polega to na wprowadzeniu do wewnątrz komory zęba żelu wybielającego o bardzo wysokim stężeniu. Wkładka wybielająca jest zakładana na 2-4 dni. Na kolejnej wizycie następuje wymiana wkładki na nową. Zabiegu nie powinno się powtarzać więcej niż 5-7 razy w jednym cyklu wybielania.
Jak widać współczesna stomatologia estetyczna wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom. Pacjenci mają bardzo dużo możliwości, żeby dbać o schludny i estetyczny wygląd. Producenci wymyślają i zasypują konsumentów coraz to nowszymi preparatami do wybielania. Powstają kolejne wybielające pasty do zębów, różnego rodzaju paski wybielające, które bez problemu można kupić w drogerii lub aptece. Ponadto powstają uniwersalne nakładki na zęby, które również w łatwy sposób można zamówić przez internet. Można tutaj postawić pytanie, czy to dobrze, że ludzie mają taki łatwy dostęp do tylu produktów ? Otóż tak, uważam, że powinniśmy mieć dostęp do pełnej gamy produktów wybielających. Musimy pamiętać tylko o tym, że produkty, które są ogólnodostępne w sklepach mają zdecydowanie mniejsze stężenie czynników aktywnych przez co możemy zapomnieć o spektakularnych efektach wybielania. Jeżeli chcemy faktycznie zobaczyć dużą różnice w barwie szkliwa warto udać się do gabinetu stomatologicznego, tam z pomocą lekarza dobierzemy dla siebie odpowiednią metodę wybielania i zdecydowanie szybciej osiągniemy wymarzony efekt.